Doplňující informace o jogurtech

11. 09. 2019

Obecně o jogurtech

 

Citace: Ing. Jiří Kopáček, CSc., předseda Českomoravského svazu mlékárenského

 

Jogurt je definován jako kysaný mléčný výrobek získaný kysáním mléka, smetany, podmáslí nebo jejich směsí pomocí mikroorganismů tzv. jogurtové kultury. Tu tvoří ve vhodném poměru symbiotická směs dvou bakterií, a to Streptococcus thermophilus a Lactobacillus bulgaricus v počtu nejméně 10 milionů v 1 gramu na konci doby spotřeby. Přítomné mohou být i jiné doplňkové, např. probiotické bakterie.

Na trhu se objevují různé typy výrobků. Mezi ně patří:

 

  • Jogurty, kde zrají mikroorganismy přímo ve spotřebním obalu. Mají hustší konzistenci. Jedná se o tzv. jogurty s nerozmíchanou sraženinou.
  • Jogurty, kde zrání kultury proběhne ve velkém výrobním tanku a teprve po rozmíchání se plní do obalů. Jedná se o jogurty s rozmíchanou sraženinou. Tyto výrobky jsou řidší, krémovitější, ale počet mikroorganismů i v tomto případě odpovídá požadavkům legislativy.

 

Jogurty jsou velmi hodnotnou složkou výživy zejména proto, že jsou významným zdrojem kvalitních živočišných bílkovin a také pro vývoj člověka důležitého mléčného vápníku. Přítomné jogurtové bakterie příznivě upravují složení střevní mikroflóry, a tím pozitivně ovlivňují metabolické procesy trávícího traktu. Fermentace mléka při výrobě jogurtu snižuje obsah laktózy, čímž se zlepšuje její tolerance. Konzumace jogurtu zvyšuje pocit sytosti a plnosti a pomáhá tak zlepšovat stravovací návyky, což je důležité i pro udržování tělesné hmotnosti ve zdravém rozmezí.

 

 

Informace o ovocných jogurtech

 

Citace: Ing. Miloš Michalec, Frulika, s.r.o.

 

Jak a z čeho se ovocné příchutě vyrábí?

 

Výroba ovocné složky je poměrně specifická. Nejdůležitějšími faktory jsou kvalita surovin a dokonalá čistota při zpracování ovoce. Po smíchání všech surovin ovocné složky, kterou tvoří zejména ovoce a cukr (stejně jako u domácí marmelády) je výrobek pasterován. Pasterace je velice šetrný a bezpečný způsob výroby ovocné složky, kdy je ovoce zahříváno na teplotu 85 °C po dobu minimálně 10 minut. Poté je ovocná složka asepticky (bez přístupu vnějšího prostředí) naplněna pod ochrannou atmosférou dusíku do nerezových kontejnerů o objemu 400 nebo 800 litrů. Takto vyrobená ovocná složka má minimální trvanlivost obvykle 8 týdnů. Složení ovocné složky závisí nejen na potřebách zadavatele, ale také na její aplikaci. Např. do jogurtového nápoje bude použita složka s jinou texturou a viskozitou než do míchaného jogurtu nebo jogurtu s ovocem na dně kelímku či skleničky.

 

Jak vznikají nové příchutě?

 

Zdroje inspirací pro vznik nových příchutí se čerpají na tuzemském i zahraničním trhu. Výrobci sledují trendy v potravinářství (nejen v mlékárenství, ale např. na trhu nápojářském, zmrzlinářském nebo cukrovinkářském), ale i ty, které souvisejí se zdravým životním stylem a ekologií. Vznikají tak netradiční kombinace ovoce, limitované edice, sezónní nabídky a různé speciality.

Doplňující informace o jogurtech

Doplňující informace o jogurtech_11092019.docx (36 kB)
Novinky - výpis všech