Mlékárenský výrobek roku 2017

24. 05. 2017

Mlékárenský výrobek roku 2017

Patnáctého ročníku soutěže o „Mlékárenský výrobek roku“ se zúčastnilo 18 tuzemských výrobců, kteří do hodnocení přihlásili celkem 52 výrobků. Výrobky byly hodnoceny celkem v 8 kategoriích:

  1. Tekuté mléčné výrobky včetně zakysaných
  2. Jogurty
  3. Zakysaný výrobek Skyr
  4. Přírodní sýry čerstvé
  5. Přírodní sýry zrající
  6. Tavené sýry
  7. Mléčné dezerty
  8. Speciality

V rámci soutěže byly vyhlášeny rovněž „Novinky roku 2017“ v mléčné a v sýrové řadě.

Hodnocení za účasti 23 nezávislých porotců proběhlo 20. dubna na Ústavu mléka, tuků a kosmetiky VŠCHT Praha. Při hodnocení se posuzovala nejenom celková kvalita přihlášených soutěžních vzorků, ale také obchodní rozšířenost na trhu, marketingové aktivity směřované na podporu prodeje a rovněž správnost označování výrobků dle platné potravinové legislativy.

U novinek hodnotily komise stupeň produktové, procesní a obalové inovace, zaměření na specifickou cílovou skupinu, „nové“ výživové parametry, atraktivitu pro spotřebitele a také případný přínos pro životní prostředí.

Do letošní soutěže byla zařazena zcela nová kategorie tzv. skyrů, tedy zakysaných mléčných výrobků islandského typu. Novým trendem výrobců jsou tzv. reformulace, tedy takové úpravy složení výrobků, které odrážejí současné požadavky zdravé výživy, tedy např. snížení obsahu cukru, soli, přídatných látek či obohacování jinou výživově hodnotnou komponentou, jako jsou např. otruby a klíčky v případě fermentovaných výrobků. Trvalým trendem zůstávají nadále také konvenientní výrobky, tedy např. sýry na grilování, sýry jako snack, apod.

Výsledky akce „Mlékárenský výrobek roku 2017“ byly za přítomnosti zástupců veřejného života, médií a samozřejmě odborníků a manažerů mlékárenského průmyslu a zemědělské prvovýroby vyhlášeny 23. května na společensko-odborné akci „Oslava mléka“ v překrásném prostředí Tereziánského sálu Břevnovského kláštera v Praze.

Odborníci i veřejnost si takto připomněli světový den mléka, který se z podnětu Mezinárodní mlékařské federace slaví každoročně již od roku 1957. Záštitu nad letošní oslavou převzal ministr zemědělství Marian Jurečka.

Zástupci úspěšných mlékárenských podniků zde převzali diplomy za oceněná místa v jednotlivých soutěžních kategoriích, vyhlášen byl také absolutní vítěz soutěže, dvěma výrobkům bylo uděleno ocenění „Novinka roku 2017“ a zástupci novinářů předali ještě „Ceny médií“.

V závěru slavnostního ceremoniálu vyhlásil Českomoravský svaz mlékárenský nový ročník soutěže o „Mlékárenský výrobek roku 2018“.


VÝSLEDKY V JEDNOTLIVÝCH SOUTĚŽNÍCH KATEGORIÍCH

Kategorie: Tekuté mléčné výrobky včetně zakysaných
KUNÍN Lehké ráno – mléko s nízkým obsahem laktózy
LACTALIS CZ, s.r.o.

Kategorie: Jogurty
Smetanový jogurt - jahoda
Mlékárna Valašské Meziříčí spol. s r.o.

Kategorie: Zakysaný výrobek Skyr

Skyr – zakysaný mléčný výrobek, natur
Bohušovická mlékárna a.s.

Kategorie: Přírodní sýry čerstvé

Čerstvý sýr – cibule, česnek, paprika
KROMILK a.s.

Kategorie: Přírodní sýry zrající

Sedlčanský Tuplák na gril s bylinkami
Savencia Fromage & Dairy Czech Republic a.s.

Kategorie: Tavené sýry

Smetanito
Bel Sýry Česko a.s.

Kategorie: Mléčné dezerty

Tvaroháček malinový
Polabské mlékárny a.s.

Kategorie: Speciality

Cri Cri
Brazzale Moravia a.s.V soutěži o nejlepší novinku roku soutěžilo celkem 32 výrobků. Novinkou roku v mléčné řadě se stal jogurtový výrobek Choceňská tatarka z Choceňské mlékárny s.r.o. a v sýrové řadě si prvenství odnesl přírodní sýr italského typu Furfante ze společnosti Brazzale Moravia a.s.


Absolutním vítězem v letošní soutěži se stal sýrový snack Cri Cri, kterému porotci přidělili 91,2 bodů z celkových 100 možných.

V doprovodné soutěži novinářů získal prvenství a hlavní cenu médií převzal jogurtový výrobek Choceňská tatarka od výrobce Choceňská mlékárna s.r.o.

Novinky - výpis všech